Dřevostavby dnešního dne

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Záměrem každého investora (stavitele) je postavit kvalitní dům s ohledem na vynaložené úsilí a finanční zátěž. A samozřejmě na budoucnost spojenou s péčí o dům. Žádný investor a posléze majitel novostavby nemůže pominout důležitý fakt, že o dům je potřeba se starat. Čím kvalitněji bude stavba připravena hned v počátku, jak co se týče dobře připravené projektové dokumentace, tak výběru vhodného stavebního materiálu, typu výstavby, kvalitní a osvědčené dodavatelské firmy a s tím spojené samotné kvality provádění výstavby, a následně v průběhu výstavby, tím více se to odrazí v následné údržbě a hlavně v samotném provozu stavby.

Internet je dnes plný dobrých rad pro potencionální stavitele. Kdo si dá práci, nalezne návod na vše. V průběhu let, jak se potkáváme s klienty (bývají to lidé z různých oborů, IT manažeři, lékaři, obchodníci, zaměstnanci státní správy ...), opakovaně zjišťujeme, že klienti přijdou nabití obrovským množství informací a znalostí, které získali zejména z internetu a pak z osobních zkušeností svých kamarádů a přátel.

Jsou to informace cenné a nelze je vynechat a pominout, nicméně nepodceňujme zkušenosti odborníků a profesionálů z oboru. Laik si i přes snahu ne vždy zvolí to správné, neuvědomí si souvislosti a návaznosti technologií, což vede mnohdy k chybnému rozhodnutí. Každý klient/stavitel je profesně vyspělý ve své pracovní činnosti a pokud se, byť s nadšením a elánem, vrhne do tak obtížné a technicky náročné oblasti jako je výstavba domu, věřte nám ze zkušeností, že výsledky svépomocných staveb jsou v některých případech opravdu tristní a někdy také životu nebezpečné!

Uvědomujeme si to také, když se setkáváme s klienty a zástupci firem ze stavebnictví obecně. Jedna z posledních příležitostí, která nás i přivedla na hlavní linii tohoto článku, byl veletrh, kterého jsme se jako technický dozor staveb doporučený ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.) zúčastnili. Byl to veletrh "Stavotech, stavební a technický veletrh" v Olomouci pořádaný společností OMNIS Olomouc a.s. Potěšil nás zájem klientů a stoupající množství budoucích stavitelů, kteří se ptají, zajímají se podrobně o možnosti výstavby dřevostaveb jak z pohledu technologie, tak i finančních nákladů a daleko více si uvědomují a to bychom zdůraznili, že pečlivá a důkladná příprava jejich investičního záměru se jim bohatě  vrátí.

Pokud stavitel nezanedbá přípravu stavby a záměr dopředu konzultuje s odborníky v daném oboru, nechá si čas na přípravu, je to zárukou, že plánovaná stavba dopadne dobře a to jak v rámci časového plánu, tak co se týče financí. Nepodceňujme i radu odborníka ve fázi "první myšlenky" na dům. Dost často se na schůzkách s klienty setkáváme s tím, že přijdou již v určité fázi výstavby, pomocnou ruku vyhledají v momentě, kdy si nevědí rady a vyvstala překážka a my následně při detailnějším rozebrání situace a jimi  zvoleného postupu a technologie přijdeme ve výsledku na to, že zvolená varianta je či byla nevhodná a nese to s sebou jak zvýšené finanční náklady, časovou ztrátu, tak v určitých případech i do jisté míry slevu z předpokládaného komfortu bydlení. A to je velká škoda. Většina investorů se vrhne do výstavby jednou za život a jejich dům je jejich realizovaný sen. Preferujeme klienta spokojeného a tyto úlevy a kompromisy nemáme rádi. Vždy je možné najít vhodné řešení.

Na závěr "dobrá rada nad zlato": Jděte si pevně za svým cílem a nebojte se odborníků, vyplatí se to.

 

V dalších příspěvcích bychom se rádi věnovali zejména těmto tématům:

  • výběr pozemku
  • umístění stavby na pozemek
  • typ domu s ohledem na finance
  • inženýrské sítě
  • konstrukce dřevostavby

 

BELEFI.eu s.r.o.
Koordinace a technický dozor staveb

Bedřich Mareček, Lenka Nováková